Balık dışında yenen deniz ürünleri haram mıdır?, Bu bağlamda, bütün âlimlere göre balık türleri helaldir. Balık dışındaki ürünler, Hanefî âlimler tarafından helal kabul edilmemiştir. Mâlikî ve Hanbelî âlimlere göre, deniz hayvanları prensip olarak helaldir ancak timsah gibi yırtıcı hayvanlar helal değildir.
Balık dışında yenen deniz ürünleri haram mıdır?,
Bu bağlamda, bütün âlimlere göre balık türleri helaldir. Balık dışındaki ürünler, Hanefî âlimler tarafından helal kabul edilmemiştir. Mâlikî ve Hanbelî âlimlere göre, deniz hayvanları prensip olarak helaldir ancak timsah gibi yırtıcı hayvanlar helal değildir. Denizdeki her şey yenir mi?,
Hanefi mezhebine göre, deniz ürünlerinden yalnızca balık türleri tüketilebilir. Balık olması kaydıyla, yılan balığı dâhil her türlü balığın tüketilmesine izin verilmiş ancak balık dışındaki deniz ürünlerinin tüketimine ise izin vermemiştir. Sonuç olarak, bütün balık türleri dört büyük mezhepte de helal kılınmıştır. Hangi deniz ürünleri helal değil?,
Helal-haram koyma yetkisinin sadece Allah'ta olduğunu vurgulayan Bayındır, Mâide Suresi'nin 96. ayetine işaret ederek, denizdeki tüm yiyeceklerin helal kılındığını dile getirdi: "Kendinize ve yolculara geçimlik olmak üzere sularda avlanmak ve onu yemek size helal kılındı. Müslümanlar hangi deniz ürünlerini yiyemez?,
Peygamber'in, “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir” ifadesine dayanarak, deniz ürünlerinin yenilmesi hususunda oldukça geniş bir yaklaşım ortaya koymuşlardır. Mâlikî ve Hanbelî âlimlere göre, deniz hayvanları prensip olarak helaldir. Ancak timsah gibi yırtıcı hayvanlar helal değildir (Kârâfî, ez-Zehîra, 4/96). Midye istiridye haram mıdır?,
Diyanet İşleri Başkanlığı, balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides, kurbağa gibi deniz hayvanlarını yemenin haram olduğunu açıkladı. Ahtapot hanefilere haram mıdır?,
Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasında, şunlar ifade edildi: "Kur'an-ı Kerim'de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur. Diyanet'e göre midye haram mıdır?,
Kalamar, karides, ahtapot yemenin Hanefi mezhebine göre haram, Şafi mezhebine göre helal olduğu söyleniyor. Ben 4 mezhebe göre yemesi haram olanları söyleyeyim; Kul hakkı yemek, Devlet malını yemek, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek. Müslümanlar salyangoz yer mi?,
Diyanet İşleri Başkanlığı; "Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?" sorusunu cevaplandırmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konudaki görüşleri ise, şu şekilde olmuştur: Kur'an-ı Kerim'de, denizden elde edilecek yiyeceklerin helal olduğu bildirildi. Havyar helal mi?,
Haşaratlar da yenmez: Haşarat, yani toprak içinde yuvası olan küçük hayvanlar, helal değildir. Fare, akrep, yılan çeşitleri, kertenkele, timsah, kene, semender, kurbağa, kaplumbağa, salyangoz, arı, sivrisinek, karasinek, köstebek, kirpi, tahtaku rusu, bit, pire gibi haşarat yenmez. Midye neden caiz değil?,
Peki, havyar helal mi? Bu konu Müslüman toplumlarda yaşayan bireylerin akıllarında zaman zaman soru işaretleri uyandırıyor. Kur'an-ı Kerim'de yer alan onlarca ayette de yazdığı gibi suda yaşayan canlıları yemek insanlar için caizdir. Havyar da bir balık yumurtası olarak helaldir. Şafii mezhebinde hangi deniz ürünleri yenmez?,
Çünkü midye, balık suretinde değildir ve de o sınıfına girmez. Dolayısıyla balık suretinde olmayan bir deniz hayvanının etini yemek, caiz olmamaktadır. Suda yaşayan ve suda barınan hayvanlardan, her tür balığın eti ise yenilebilir. Kokoreç helal mi?,
Şafii mezhebinde ise aslen suda yaşadığı halde karada da yaşayabilen kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanı gibi hayvanlar habis ve zararlı oldukları için helal değildir. Bunların dışında kalan midye, kalamar, ıstakoz, karides gibi deniz ürünlerinin yenmesi ise helaldir.